Може би за повечето от вас състезанието с драконови лодки е едно непознато и пораждащо интереса съревнование. Като за начало нека започнем с далечната история на този спорт, докато стигнем до днешното им приложение.
ЛЕГЕНДА и НАСЛЕДСТВО
Драконовите лодки водят своето начало от далечен Китай. През III век пр.н.е. Шу Юан е министър и поет в един неспокоен за китайската династия Шу период. Предложенията му за промени, които да доведат страната до просперитет и засилят отбранителната й мощ, срещат силна съпротива от страна на корумпирани чиновници, а самият той е постепенно е низвергнат и изпратен в изгнание. Изгонен от столицата и изпаднал в немилост, той пише поетични произведения за да повдигне патриотичния дух на населението. Когато през 278 година пр.н.е. неговата политическа прогноза се сбъдва и агресивните съседи от кралството Кин завладяват страната му, на петия ден от петия лунен месец той написва последната си поема и се самоубива, като се хвърля в реката Ми Лоу. Легендата твърди, че жителите от неговото селище започнали да издирват тялото му, за да го погребат със съответните почести. За да спечелят време докато го намерят, те хвърляли в реката оризов сладкиш, увит в бамбуков лист за да наситят и умилостивят хищните риби, които да пожалят останките на поета. Историята с трагичната кончина на Шу Юан е и в основата на една традиция, която днес се радва на нарастваща международна популярност с годините и e включена от ЮНЕСКО в списъка на шедьоврите на устното и нематериалното културно наследство, а именно - Състезанията с драконови лодки.
СЪСТЕЗАНИЕТО
За състезание с драконови лодки са необходими минимум два екипажа и две драконови лодки. Дължината на трасето може да бъде различна, но най-попълярни са тези от 200м. и 500м. Лодките стартират едновременно и за победител се обявява първата от тях, която пресече финалната линия.
Обикновено екипажът в една драконова лодка се състои от 22-ма участника, от които 20 гребци, един водач и един барабанист, който определя ритъма на загребването с греблата. Неговата роля е изключително важна, тъй като ключът към успеха на всеки отбор е синхрона при загребване.
Разпределянето на местата в лодката е според габаритите на участниците. Най-едрите се разполагат в централната част на лодкта, която е и най-широка, а останалите заемат местата си симетрично в остналата и част. Всички седят по двойки в лодката, като едните загребват от ляво, а другите от дясно на борда. Първата двойка гребци определя темпото на останалите в отбора, а от там и скоросттаС.
КОРПОРАТИВЕН СПОРТ ПО СВЕТА
С времето състезанията с Драконови лодки набират все по-голяма популярност и извън пределите на Китай. Всеки по голям град в Северна Америка и Западна Европа организира различни фестивали с участието на драконови лодки. Много от големите компании имат собствени отбори и часто организират състезания по между си.
Голямо предимство при организирането на подобни състезания е широката достъпност на този вид активност. При гребането в драконови лодки не е нужно да имате предварителна физическа подготовка или да развивате определени умения. Също така е подходящ за различни възрасти и пол, като най-важната част от събитието си остава екипната работа и доброто настроение във всички.